לפני הטסט

טיפים להתמודדות עם לחץ לפני המבחן


תקופת הבחינות ידועה כתקופה מלחיצה ואינטנסיבית. תלמידים רבים נוטים ללמוד ללא הפסקה, מתוך לחץ רב, הגורע לעיתים מאיכות הלמידה שלהם


על מנת לנהל תקופה זו באופן נכון והגיוני רצוי שלא להיכנע ללחץ ולשקוע במרה שחורה, אלא לאמץ מספר טיפים פשוטים, שיסייעו לכם לנהל את התקופה הזו על הצד הטוב ביותר:


1. דאגו לישון היטב – לפחות 7 שעות בלילה. אין טעם ללמוד אל תוך הלילה ולבסוף להגיע לא מרוכזים לבחינה. זיכרו כי השינה תסייע לכם להיות מרוכזים יותר.


2. הקפידו לאכול ארוחות מסודרות. אכילה מועטה מידי/מרובה מידי תשפיע על מצב רוחכם ועל העירנות שלכם.


3. הגבילו את כמות הקופאין.


4. חלקו את החומר והקפידו על הפסקות מדודות. למידה ללא הפסקה תגרום לעומס ולבלבול.


5. קבעו פעילות כיפית קצרה בסוף כל יום למידה. אתם נהנים לצפות בסדרה? עשו זאת! אתם אוהבים לאכול גלידה? צאו לאכול גלידה עם חבר/בן משפחה. קבעו פעילות לה תצפו במהלך הלמידה (מעין פיצוי) וכך זמן הלמידה יעבור יותר בנעימים.


6. שלבו פעילות גופנית מתונה – הליכה של חצי שעה תעשה פלאים למצב רוחכם וליכולתכם להתרכז. אין טעם "לא לזוז" מהכסא. באופן זה תפספסו את המטרה ללמוד בהצלחה ורק תגבירו את הלחץ.


7. חישבו באופן חיובי. הוציאו את המילים "אני לא יכול" , "אני לא יודע" מהלקסיקון שלכם. חישבו במושגים של "אני יודע", "אני אצליח".


8. זיכרו! זוהי רק תקופה בחייכם. אמנם היא משמעותית וחשובה , אך ככל תקופה גם היא תעבור. נסו לעבור אותה באופן שלא יזיק לבריאותכם הנפשית והפיזית.


נסו ליישם את הטיפים האלה בתקופת המבחנים ותיווכחו בהבדל משמעותי באופן ובאיכות הלמידה שלכם.


בהצלחה!